СТЕМ-център ППМГ "Акад. Никола Обрешков"
Проверителите на 7. и 10. клас работят в СТЕМ-центъра на Математическата
До 26 юни трябва да приключи проверката на изпитните работи по български език и математика на седмокласниците и на десетокласниците. Миналата седмица се състоя Националното външно оценяване по БЕЛ (14 юни) и по математика (16 юни). Проверителите работят съответно от 15 юни по БЕЛ и от 17 юни по математика. Работи се на пълен работен ден, включително в събота и в неделя. Базата на проверяващите е новият СТЕМ-център в ППМГ „Акад. Н. Обрешков“. Той съществува от тази учебна година. Създаден е по Национална програма „Изграждане на училищна СТЕМ среда“. Проверителите – 20 на брой - използват и четирите компютърни зали. Всяко работно място е с лаптоп и интернет.
СТЕМ-урок обедини екология, математика, ИТ и университетска лекция
Четирима ученици от Математическата гимназия представиха екологичен проект на националното състезание „Млади таланти 2022“. След това всички 10.-класници на ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ повториха разработката им в един „обикновен“ час по информационни технологии. Обикновен – защото от една година в ППМГ функционира СТЕМ-център, който превръща в ежедневие най-новите достижения в информационните технологии. И необикновен, защото урокът започна с онлайн-лекция на университетски преподавател и продължи под ръководството на преподаватели по две различни дисциплини – по математика Мариана Николова и по ИТ инж. Ирина Минкова.
Презентация от доц. Маргаритка Филипова от РУ „Ангел Кънчев“ представи на учениците проблеми на екологията. След това участниците в „Млади таланти 2022“ Фатменур, Мартин, Благовеста и Богдан от 10б клас встъпиха в ролята на ментори. Класът бе разделен на четири отбора, като задачата им бе да анализират данни от официални източници от Министерството на околната среда и водите за градове София, Пловдив, Варна и Бургас. Трябваше да се установят нивата на замърсяване с фини прахови частици и газообразни вещества в тези градове.
Уникалното беше, че на големия плазмен екран бе отворена презентация в Teams. В реално време учениците качваха в нея постигнатите резултати и създадените диаграми. Така се онагледи възможността всеки да може да извършва научен труд, без значение къде по света се намират останалите участници в екипа му.
Младите анализатори на данни проведоха един забавен урок, без да си дадат сметка, че съчетават поне четири трудни предмета. Приложението на информационните технологии в статистиката (математика), с което се анализират екологични фактори (което пък е изучавано по биология издравно образование).
На снимката: „Кой от големите български градове е най-подходящ за живеене и къде въздухът е по-малко замърсен“ - един обикновен учебен урок постави пред учениците реална задача за разрешаване
Най-големите износителки на злато, кафе и бира...
Географски карти се създават в СТЕМ-центъра на ППМГ по време на открит урок в 12г, който включи знания по трите профилиращи предмета – информационни технологии, география и английски език
СТЕМ-центърът на Математическата гимназия бе домакин и на открит урок по география и икономика с тема „Картографски дизайн с помощта на софтуера Mapchart“. В занятието се включи директорът на ППМГ Мануел Василев, който освен юрист и историк, е и географ по образование. Учениците създадоха географски карти по определен критерий – например държави най-големи по площ, най-големи износителки на кафе, на злато, на кафе и т.н. Преподавателят Веселин Керемедчиев демонстрира на плазмения екран как се работи с програмата за изработка на карти Mapchart, която е безплатна и достъпна в Гугъл, а след това учениците въведоха данни на своите лаптопи и демонстрираха създадените от тях географски карти.