Международният хакатон на NASA носи награди на ученици от ППМГ „Акад. Н. Обрешков“
ЛОКАЛНИ ПОБЕДИТЕЛИ в световното технологично състезание NASA International Space Apps Challenge, проведено под егидата на НАСА, отново са ученици от ППМГ „Акад. Н. Обрешков“
На 1 и 2 октомври, в рамките на 48 часа се проведе най-големият хакатон за разработване на иновативни технологични решения с отворен код, организиран от NASA International Space Apps Challenge. Чрез използването на съвременните технологии, инициативата даде възможност на хората по целия свят да експериментират и разработват решения/приложения/прототипи с отворен код. Най-голямата мотивация за повечето участници е възможността да имат принос в решаването на значими проблеми засягащи живота на планетата Земя и Космоса.
Хакатонът (от hack) NASA Space Apps Challenge се проведе за поредна година в над 130 града по цял свят. България участва за шеста поредна година, като мотивацията за включване в подобно състезание, накара ученици и студенти от всички краища на страната да се състезават по 23 предизвикателства, поставени от НАСА.
Два отбора от ППМГ „Академик Никола Обрешков“ с ръководител д-р инж. Христо Терзиев взеха участие за пореден път в престижния хакатон, като показаха, че обучението в Математическата гимназия им дава основата, върху която стъпват, за да представят иновативни, полезни и интересни идеи.
Отбор „MOONWALKERS“ на Стефан Пенев от 8 клас разработи в категория „Planets & Moons“ своята идея на предизвикателството „MAKE A MOONQUAKE MAP!“ с приложение за предвиждане на лунни земетресения „MOONWALKERS“.
Отбор „TECTONIC“ на Георги Георгиев и Рафаел Релла от 8 клас избра предизвикателството „ON THE WAY TO THE SUN“ на категория „Sun“. Те се представиха с проект „Сондата Паркър“.
Финалът на най-големия хакатон NASA SpaceApps Challenge, беше в късния следобед на неделния ден.
И двата отбора на ППМГ защитиха достойно своите иновативни проекти пред членовете на журито, които се отнесоха обективно, задаваха много въпроси и бяха съпричастни към емоцията на участниците.
Проектът на отбор „TECTONIC“ се класира сред най-добрите и имаше повод за ПОЗДРАВЛЕНИЯ!
Георги и Рафаел са ЛОКАЛНИ ПОБЕДИТЕЛИ и получиха СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА „BEST STORYTELLING“ на журито, в състав доц. д-р Ирена Вълова (Катедра "Компютърни системи и технологии" към Русенски университет), г-н Стефан Шопов (MentorMate), г-н Стефан Неделчев (Endava) и г-ца Цветелина Стефанова (University of Ruse Student Branch of IEEE).
БРАВО!
ЧУДЕСЕН ПРОЕКТ И ПРЕКРАСНО ПРЕДСТАВЯНЕ!