Сайтът Viva Cognita призна силната разградска школа
Абитуриенти от Профилираната природоматематическа гимназия заеха първо и трето място на националното състезание „Математика с компютър”
Д. НЕДЕЛЧЕВА
Преди дни дойде голямото признание за Цветелина Минкова и Радмил Райчев от 12 клас на ППМГ „Акад. Н. Обрешков”, които от години участват в състезанието „Математика с компютър” и се класират неизменно в тройкатa, продължавайки традицията за добро представяне на бивши наши ученици. Сега те получиха покани за участие в присъствения кръг на състезанието заедно с още 24 деца, представили се най-добре в онлайн състезанията „Тема на месеца” и „Математика с компютър”за ученици от 9. до 12. клас.
Състезанието се проведе на 1 октомври в Централния офис на VIVACOM в София. Участниците имаха на разположение 90 минути, за да се справят със задачите, подготвени от екип специалисти от Института по математика и информатика при БАН. Когато отново Цветелина Минкова се класира на първо място в България, а Радмил Райчев – на трето, на сайта vivacognita.org бе публикувано следното изключително признание за силната разградска школа по математика и информационни технологии и косвено за преподавателката по ИТ в ППМГ Нели Стоянова: „Цвети спечели първото място в класа си и миналата година. За нас отличното й представяне не беше изненада и този път! Все пак, добре, че Цвети участва за последно, защото завършва училище. Радмил също редовно е сред първенците в нашата „Тема на месеца“. На добър час! Очакваме бодра смяна състезатели от Разград!”
В онлайн кръговете на състезанието “Математика с компютър“ може да участва всеки предварително регистрирал се. В един и същи ден и час всички регистрирани получават достъп за 60 минути до Работен лист, който съдържа 10 задачи за съответната състезателна група. Това е времето, в което участникът работи върху задачите и изпраща (по интернет) решенията до организаторите на състезанието. При решаването на задачите всеки участник може да ползва помощни средства и източници на информация (компютър, интернет, динамични софтуерни системи, книги, и т.н.) както е в реална ситуация при решаване на конкретен проблем от ежедневието.