Честит празник!
Честит празник, Математическа гимназия!
Честит 8 март, красиви и умни жени!
„Вълчата луна в очите на една жена“… не, това не е заглавие на трилър, нито е поезия. Това е изложба астрофотография, дело на 14-годишна ученичка от Математическата гимназия. Всичките пълнолуния на миналата година, заснети от Берна Челек през телескоп, са експонирани в ППМГ в чест на патронния празник 6 март и на Международния ден на жената 8 март.
Парадоксалното е, че самата астрофотографка учи в паралелка с профилиращи предмети биология и химия, защото никоя природна наука „не й се опира“. Красавицата Берна пише и стихове. Вече 8 години се интересува от астрономия, снима небето от 12-годишна, благодарение на родителите си, които са й купили телескоп (а за рождения ден ще й подарят и камера за телескоп), а също и на две други жени, които се занимават с наука. Първа я е насърчила преподавателката й по физика от основното училище СОУ „Христо Ботев“ в Лозница, госпожа Христина Христова. „Тя ме научи да проследявам звездите и съзвездията и доста от нещата, които съм постигнала, са благодарение на нея“. Тази година, вече ученичка в 8.в клас на Математическата гимназия, Берна в час по рисуване си изчислява нещо на лист. Госпожа Стоянка Димитрова, която е не само художник, но също физик и математик, с изненада установява, че Берна изчислява паралакс. Проявява интерес, предлага й да изпробват училищния телескоп, вижда снимките на пълнолунията и осъзнава, че имат не само художествена, но и научна стойност. Така се стига до изложбата, открита на 5 март 2025 г. в присъствието на директора господин Мануел Василев и зам.-директора госпожа Светлана Занкова, 9.в клас и дизайнера на плаката Данислав от 10.а клас. Следващия адрес, на който изложбата ще гостува, е в училището на Берна в Лозница, тя обмисля това да стане около Деня на космонавтиката 12 април.
„Един от любимите ми предмети в училище е била физиката, най-вече заради астрономията“ призна господин Мануел Василев. Той разказа, че най-красивата луна, която е наблюдавал, е била по време на нощен пост в казармата, в най-лютата зима на последния век 1985 – 86 г. След това сподели още един неподозиран факт от биографията си – една година между казармата и университета, господин Василев е преподавал … физика в Самуил! С голямо уважение спомена имената на двама физици: нашия преподавател Христо Червенски – „най-добрият физик теоретик на Северна България и физика Теодоси Теодосиев най-добрият физик практик в Южна България, който подготвя националния отбор по физика на България”. Сред добрите научни новини, които господин Василев сподели, бе и фактът, че в нашето училище се подготвят нови компютърни зали, една от които ще бъде „презентационен център, работилница на професионалните ни „г“-паралелки. Там ще се провежда държавния изпит на „Приложен програмист“ – обобщи директорът.
Да продължим разказа за красивите лица на науката и спорта на Математическата гимназия с пожелание за успех на Цвета Досева, нашата шампионка по стрелба с лък, която точно в Деня на жената 8 март ще бъде на Държавно първенство в зала!
Тя държи няколко национални рекорда, като може би най-значимото й състезание през 2024 година е Младежката европейска купа в София, където се класира 9-та в Европа и постави нов национален рекорд от 653т.
Шампион е и Димана Захариева, преподавател по физическо възпитание и спорт и възпитаник на Математическата гимназия.
През изтеклия успешен зимен сезон тя стана вицешампион на троен скок и бронзова медалистка в многобоя на България! Нейна и наша гордост са и момичетата, които тя тренира в СКЛА „Лудогорец“ - Ашли Йени (8.а) шампионка на България в дисциплината „Многобой“ и с първи места на Крос „Освобождение“ и Крос „Златна есен“ в Разград. Каролина Иванчовска (10.в) е национална състезателка и шампионка в дисциплина 400 м с препятствия и първи места на двата кроса. Йоана Вълова (12а) е вицешампионка на България в щафетно бягане 4х400м и първи места на двата кроса.
Знаем, че шахматните ни отбори 8. – 10. клас и 11. – 12. клас станаха областни шампиони. Господин Турхан Сюлейманов, техен преподавател по информатика и ръководител на клуб „Шахмат“ изтъква заслугите на момичетата в тези отбори. Това са Линет 8.б и Несрин от 8.г. И двете са спечелили всички свои индивидуални партии, а Несрин дори е играла в горна възрастова група и е победила съпернички по-големи от нея.
Честит патронен празник на Математическата гимназия и на всички, които учат или са учили в нея, които „никога не се отказват и с интелекта си блестят!“.