Блясъкът на чистия ум
Шестима от ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ се класираха за национална олимпиада по лингвистика, а Петър Петров от 12а е с максимален брой точки
Те разгадават суахили, санскрит и древногръцки, разбиват шифри и се забавляват с това. Първа оповести победата им госпожа Емилия Станкова – ръководител на Клуба по лингвистика и техен дългогодишен учител по математика: „Нова победа в лингвистика – за националния кръг на олимпиадата се класираха Петър Петров, Ася и Симона Андрееви, Мария Георгиева-12 клас, Мира Райчева и Иван Генчев - 9 клас. Всички те заслужено продължават към Националния кръг на олимпиадата по лингвистика 8 - 10 април 2022 г. във Видин. Гордеем се с Вас!“.
Само 10 души от цяла България са постигнали максимален брой точки (100), а един от тях е нашият знаменосец Петър Петров.
Петър Петров 12а клас: Лингвистиката развива логическото мислене, а то ми служи в математиката
- С какви очаквания постъпи в ППМГ и как се чувстваш, завършвайки 12. клас като един от най-добрите в България по математическа лингвистика.
Дойдох в ППМГ заради математиката и тук продължих да напредвам в тази област. В Клуба по лингвистика развивам логическото мислене, което ми служи и в математиката. Занимавам се и с информатика, ще кандидатствам „Софтуерно инженерство“ или „Компютърни науки“.
- Имаш ли свободно време и как си почиваш?
Нормален човек съм, излизам с приятели гледам приключенски филми – например на Marvel.
- Кой си от филмите на Марвел: Спайдърмен или Железния човек?
Спайдърмен J
Госпожа Станкова добави, че на точка от класирането са останали Павел Дамянов и Теодора Тодорова. Обърнахме се към победителите със следните въпроси:
- - Каква е науката лингвистика? (отговаря Мария Георгиева):
Интересна и странна. Всеки получава задачата си индивидуално – например 10 изречения на чужд език с превода им на български (случвало се е изреченията да са на мъртви езици: горнолужишки, латински, старогръцки, или на отдалечени от нашия език, като например арменски, суахили). Трябва да разгадаеш структурата им и сам да преведеш едно допълнително изречение, което е дадено без превод. Всеки сам избира пътя за справяне с проблема. Задачите развиват интелекта ни и обогатяват познанията ни за културата и историята на древни и непознати народи. Когато решаваме задачата, едното от условията е да опишем пътя, по който сме я разгадали, така че трябва да имаш способността да се изразяваш правилно. Всички в клуба са много приятни като хора. Обсъждаме, смеем се на странни изречения.
- Защо доскоро науката се наричаше „математическа лингвистика“ (отговаря Симона Андреева).
Лингвистика е наука, изучаваща естествени езици. Доскоро нашата наука се наричаше математическа лингвистика, защото използваме методи за справяне с проблема, които използваме и в математиката – съответствия, формули, повтарящи се мотиви.
- Кой тип задачи са ви любими? (отговаря Ася Андреева).
Най-интересни са ми родовите задачи с родословните дървета. На чужд език са дадени изречения, в които се описват роднински връзки. Ние трябва да съставим това родословно дърво на български - да направим схемата кой на кого какъв роднина се пада.
- Какви са първите впечатления на новопостъпилия в клуба? (отговаря Мира Райчева).
Дойдох в клуба още в осми клас. На първото занятие видях неразбираема поредица от букви, а задачата беше да разгадаем шифъра – коя буква с коя е подменена. Разбихме го за около 15 минути. На мен са ми най-интересни езиковите задачи.
И шестият - Иван Генчев, също възпитаник на госпожа Е. Станкова още от 5-класник:
Лингвистиката ми е по-интересна от математиката, въпреки, че госпожа Емилия Станкова, която ме познава от 5 клас, ме изпраща и на всички олимпиади по математика. Най-много харесвам езиковите задачи, особено интересно ми беше да се разгадая граматиката на литовски и латвийски език.
ППМГ отново се доказа със силната си школа по лингвистика - наука, която поддържа мозъците и ги развива. В заключение Петър Петров обобщи, че науката е „доста тясно свързана с изкуствения интелект – както ние търсим зависимости между загадките, които са ни дадени, така и изкуственият интелект е предвиден да използва база данни, за да намери правилния отговор“.