История на преместванията на ПМГ
На факсимилето: По решение на ОК на БКП е създадено ННУ „Митко Палаузов”, „на мястото на бившата математическа гимназия” – четем в Историческата справка, предоставена от Териториален архив – Разград.
На снимката: Разширението на Икономическия техникум, проектирано през 1984 г., за да учи там Математическата гимназия.
Първата стачка в образованието през 1989/90 г.
През учебната 1989/1990 г. Природоматематическата гимназия е слята с ЕСПУ “Васил Левски” под наименованието ЕСПУ с природоматематически профил “В. Левски” с директор Ф. Филев и пет (!!!) заместник-директори. „Запомнила съм преместването на МГ от сградата на Икономическия техникум в сградата на ЕСПУ „Васил Левски” с усещането за бездомност. Ние, учениците на МГ чувствахме, че не сме желани никъде – нито в училището, от което идваме, нито в училището, където ни настаняват след това. Винаги първо се правеха програмите за учениците на училището домакин, а чак тогава – програмата за нашите часове. Всички ние запомнихме усещането за бездомност” (П. Георгиева, възпитаник на МГ от випуск’1990).
В резултат на протестни стачни действия през следващата учебна година Математическата гимназия се обособява отново като самостоятелно учебно заведение. Тогавашните учители в Математическата - Е. Станкова, В. Некитова, Н. Стоянова и А. Коларова си спомнят как учениците са били заедно с тях на среща с при тогавашния кмет Иван Вълчев, за да настояват за своята независимост. Извоюват си и среща с народния представител. И успяват. Училището отново става самостоятелно, този път под името Природоматематическа гимназия „Акад. Н. Обрешков” и с директор Венета Станчева.
ПМГ се помещава в настоящата си сграда вече 24 години – повече от половината своя история. Това са най-щастливите тийнейджърски години за следващите, които учат тук. Юристът Елица Бояджиева си спомня танцовите забави във физкултурния салон всеки петък, на които свири Вокално-инструменталната група на ПМГ. Незабравима е емоцията на учениците, поканили Бойко Борисов (тогава секретар на МВР) да бъде гост на 30-годишнината на Математическата гимназия през 2002 г. Водеща на този празник е актрисата Мая Кисьова (днес режисьор, драматург, театровед), възпитаник на МГ от випуск’82, на сцената излиза д-р Стоянка Цонева, завеждащ отделение в МБАЛ Разград и първи асистент на знамето на МГ от първия випуск на гимназията и др.
През учебната 2015-2016 г. ПМГ става на 44 години. През това време тя се е помещавала в четири различни сгради, като почти във всяка е съжителствала с друго училище, а всяко следващо преместване предоставя все по-малко пространство на ученици и учители. „Градското ръководство е длъжник на Математическата гимназия!” ще възкликне един от дългогодишните преподаватели. Но учителите и учениците доказаха какво означава „да обичаш на инат” и да работиш успешно, дори в периодите, когато на високо ниво едно училище е неглижирано за сметка на друго. Изводът е, че най-трайният актив на гимназията са талантливите преподаватели и чудесните деца, които продължават да влизат в класните стаи и да носят слава на Разград в национални олимпиади и състезания!
На снимката: Театралният клуб на ПМГ с големия телескоп, оцелял при всички премествания , за да гледа отново към звездите.