Блеснахме в първото в Разград регионално състезание по роботика и трето за нашия клуб по роботика, воден от инж. Ирина Минкова със съдействието на д-р Турхан Сюлейманов
От три години в ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ функционира клуб по роботика. През тази година участниците в него са от 5. до 9. клас. Обикновено работят в петък след часовете, но когато имат да приключват етап от състезанието по роботика, се събират и в почивните дни и стоят до късно. „Ако са постигнали това, което искат, децата са доволни от работата си“ – казва инж. Ирина Минкова, техен ментор. На 31 май се проведе Регионалното състезание за Североизточна България по роботика. За първи път се провежда в Разград поради това, че е Десето юбилейно издание, а нашият град на централно място между Русе и Варна. В този регион са най-силните отбори в страната. Може да се каже, че състезанието беше и най-масовото – участваха 24 отбора.
Нашият отбор, който се състезава със Spike (компект LEGO роботи), беше на второ място в раздел „Робо игра“ и спечели грамота за екипна игра. Тук участваха двама петокласници, един осмокласник и един деветокласник. Екипът е сформиран тази година и характерите се напаснаха много добре. Като за първо участие, представянето беше супер!
Другият отбор се състезава в EV3 (също компект LEGO роботи) в група „Premier“. Този отбор има опит и е много силен, но имаха нещастието по време на състезанието роботът им да падне от състезателното поле. Те спечелиха приз за най-оригинален плакат.
Със или без първо място, децата, които се занимават с роботика, печелят. Първо, това е приложно програмиране. Второ – тази година темата бе опазването на океаните чисти. Децата посетиха Пречиствателната станция в Разград и Кубрат, събраха информация в интернет за съществуващи начини за пречистване, получиха екологична грамотност и утвърдиха уменията си за работа в екип.
„Гордея се с техния ентусиазъм и всеотдайността, която проявяват. По програма имаме два часа седмично, но винаги стоим по повече, защото са мотивирани и им е интересно“ – казва техният ментор инж. Ирина Минкова, преподавател по ИТ. Доктор Турхан Сюлейманов, преподавател по информатика, е втори ментор и винаги могат да се обръщат към него и по време на състезания, и през учебната година.
ЗА ПЪРВИ ПЪТ В ИСТОРИЯТА НА МАТЕМАТИЧЕСКАТА ГИМНАЗИЯ
Защита на дипломните работи на първата ни професионална паралелка „Приложен програмист“
Тече първото в историята на Математическата гимназия двудневно събитие по придобиване на професионална квалификация на 12.г клас. Първата ни професионална паралелка „Приложен програмист“ завършва със защита на дипломни проекти. На 27 и 28 май се провеждат дипломните защити в две части – теоретична и практическа.
Зрелостниците са разработили игри, уеб приложения, системи за управления на различни услуги, които са напълно приложими в действителността. Голяма част от тях имат потенциала да се използват в реална среда и могат да бъдат продадени веднага и то за много сериозна сума – коментира Десислава Петкова, член на комисията. Петчленната комисия е съставена от преподавателите по информатика и информационни технологии: инж. М. Катев, доктор Т. Сюлейманов, инж. Д. Петкова, инж. В. Кочанов. Председател е зам.-директорът госпожа Светлана Занкова.
Мотивационен семинар „Аз вярвам, мога и знам“
АКТРИСАТА ГЕРГАНА СТОЯНОВА:
„Никой не ти е виновен, никой не ти е длъжен, всичко зависи от теб“
Мотивационния семинар „Аз вярвам, мога и знам“ гостува в ППМГ по покана на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви
Както гласът от GPS-а ти помага да не се загубиш на пътя, така най-разпознаваемият глас на България – на актрисата Гергана Стоянова, показва посоката в пътя на живота. Десетки хиляди ученици от България са присъствали на нейните семинари и са писали в разработената от нея тетрадка за самопознание и плануване на мечти.
При нас това се случи на 24 април, петък, присъства Ученическия съвет в разширен състав и сега му предстои да зареди с мотивиращи послания останалите от Математическата гимназия.
Ето какво разказва 9-класничка, присъствала на семинара: „Актрисата Гергана Стоянова е живеела е в малко населено място и винаги се е занимавала: 1. С уроците си; 2. Със спорт; 3. С изкуство. Понякога родителите й са я спирали от извънкласни форми по финансови причини, или защото са се страхували как момиче от малко село ще ходи в Бургас на пиано или на други мечтани от Гергана курсове“. Тогава обаче е дошла мотивиращата помощ от учители и треньори: „Ако имах 5 като Гергана щяхме да сме непобедим отбор“ – казала треньорката по лека атлетика. Преподавателят по пантомима пък й е подсказал, че има актьорски талант и станало така, че я приели в НАТФИЗ от първи опит. Затова тя днес се среща с ученици, за да ги мотивира да се развиват. И заклева всички български деца: „Обаждайте се на учителите си, когато завършите училище, говорете с тях, благодарете им“.
Гергана подари на всички ученици. „вдъхновяващата тетрадка“ на чиято първа страница всички записаха: „Никой не ти е виновен, никой не ти е длъжен, всичко зависи от теб“. Една наша ученичка тълкува мисълта така: „на нашето поколение не му се налага да копаем на нивата и да се отказваме от нещо, защото родителите ни нямат пари. На нас много неща ни се дават наготово. Но знанията, целите ни и мечтите ни зависят само от нас“.
Защо най-разпознаваемият глас на България Гергана Стоянова гостува в Математическата гимназия по покана на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН)? Защото добрите послания се мултиплицират, ако попаднат на добра почва. Надяваме се, че най-важните послания от мотивационния семинар ще станат част от живота на младите хора в Разград и България.
Открийте необятния космос на науката
МАНУЕЛ ВАСИЛЕВ, ДИРЕКТОР НА ППМГ „АКАД. Н. ОБРЕШКОВ“:
„Открийте необятния космос на науката“
Осмокласничката от Математическата гимназия Берна Челек вдъхновява по-малките ученици от бившето си училище СУ „Христо Ботев“ в Лозница с изложба астрофотография
Още като 12-годишна шестокласничка Берна получава подарък телескоп точно на 22 април, Деня на Земята. По едно съвпадение на същия ден, но две години по-късно открива самостоятелна изложба в родния си град Лозница. И тогава, и сега телескопът продължава да е по-голям от младата астрофотографка.
Цялото училище – близо 100 деца от 5. до 7. клас, всички учители и училищното ръководство се събраха във фоайето на СУ „Христо Ботев“ за посрещане на скъпите гости от ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ – Разград. Това бяха директорът на Математическата гимназия Мануел Василев и осмокласничката Берна Челек, автор на изложбата „Вълчата луна в очите на една жена“. Вече можем да определим изложбата като „пътуваща“ – тя първо бе открита в Разград за патронния празник на ППМГ - 6 март, а през април пристигна в Лозница. Така едновременно бяха отбелязани Международния ден на космонавтиката 12 април и Деня на земята 22 април и по този повод господин Василев окуражи децата с думите „Открийте необятния космос на науката, занимавайте се с природни науки“. Оказа се, че директорът на ППМГ като млад учител е замествал в Лозница именно колежката си Румяна Костадинова, която днес е директор на СУ „Христо Ботев“ и с която заедно откриха изложбата на Берна.
Родното училище СУ „Христо Ботев“ – Лозница е дава старт за интереса на Берна Челек към науката. „Особено ми помогна госпожа Христина Христова, която ме откри заради интереса ми към астрономията. Тогава дори не изучавах физика и не знаех, че тази наука се занимава със звездите и съзвездията. Тя ми чертаеше съзвездия и ми показваше как от едно съзвездие да се открие друго. Вземах листчетата с чертежите и през нощта откривах тези съзвездия на небето“.
Днес Берна е в паралелка „Природни науки“ в Математическата гимназия, която също насърчава и подпомага научните и духовните й търсения. Парадокс – в същата седмица, когато откри изложба астрофотография в Лозница, Берна участва и като поетеса във Вечерта на талантите от Математическата гимназия. А докато е в Лозница за откриването на изложбата, успява да проведе и обучение на млади доброволци на Български червен кръст.
Как за един час се прави интерактивна ретроспекция на цял раздел
Съвместен урок по математика и информационни технологии с „GeoGebra“ в
ППМГ "Акад. Никола Обрешков" изнесоха госпожа М. Николова и инж. Ир. Минкова
Преподавателите Мариана Николова, учител по математика, и Ирина Минкова, учител по информационни технологии, обединиха своя професионализъм и създадоха увлекателно и полезно обобщение по геометрия, ползвайки STEM центъра на училището. Темата бе „Математика с GeoGebra”. Самата платформа е един от най-добрите инструменти за представяне на математически концепции, улесняващи разбирането и усвояването на абстрактни понятия, чрез динамични графики и симулации.
Урокът започна с анализ на централните и вписаните ъгли. Следващата стъпка беше разглеждането на периферните ъгли, образувани от секуща и допирателна, които се срещат в една точка от окръжността. Възпитаниците от Природоматематическата гимназия изследваха основното свойство на допирателните, което платформата нагледно демонстрира – тяхната перпендикулярност спрямо радиуса в допирната точка.Също така проучиха начините, по които две окръжности могат да се разполагат една спрямо друга и как това определя броя на общите им допирателни.
Това са наистина сложни задачи, но не и за учениците от 8.б клас, които показаха завидни познания. Този урок не само помогна за затвърждаване на знанията по геометрия, но и вдъхнови учениците да изследват математическите зависимости чрез дигитални инструменти и творчески подходи.
Гостите на отворения урок пък почерпиха нови идеи и се вдъхновиха от възможностите, които предлага GeoGebra. Споделиха впечатленията си и обсъдиха начини за прилагането на платформата в други учебни предмети.
Десислава Петкова, преподавател по информатика
Патронен празник
Патронният празник събра в едно спортни състезания във физкултурния салон, награждаване на победителите в Турнир "Обрешков" и викторина, подготвена от госпожа Емилия Станкова и 12.б клас, която се проведе в НЧ "Напредък 1901".
Честит празник!
Честит празник, Математическа гимназия!
Честит 8 март, красиви и умни жени!
„Вълчата луна в очите на една жена“… не, това не е заглавие на трилър, нито е поезия. Това е изложба астрофотография, дело на 14-годишна ученичка от Математическата гимназия. Всичките пълнолуния на миналата година, заснети от Берна Челек през телескоп, са експонирани в ППМГ в чест на патронния празник 6 март и на Международния ден на жената 8 март.
Парадоксалното е, че самата астрофотографка учи в паралелка с профилиращи предмети биология и химия, защото никоя природна наука „не й се опира“. Красавицата Берна пише и стихове. Вече 8 години се интересува от астрономия, снима небето от 12-годишна, благодарение на родителите си, които са й купили телескоп (а за рождения ден ще й подарят и камера за телескоп), а също и на две други жени, които се занимават с наука. Първа я е насърчила преподавателката й по физика от основното училище СОУ „Христо Ботев“ в Лозница, госпожа Христина Христова. „Тя ме научи да проследявам звездите и съзвездията и доста от нещата, които съм постигнала, са благодарение на нея“. Тази година, вече ученичка в 8.в клас на Математическата гимназия, Берна в час по рисуване си изчислява нещо на лист. Госпожа Стоянка Димитрова, която е не само художник, но също физик и математик, с изненада установява, че Берна изчислява паралакс. Проявява интерес, предлага й да изпробват училищния телескоп, вижда снимките на пълнолунията и осъзнава, че имат не само художествена, но и научна стойност. Така се стига до изложбата, открита на 5 март 2025 г. в присъствието на директора господин Мануел Василев и зам.-директора госпожа Светлана Занкова, 9.в клас и дизайнера на плаката Данислав от 10.а клас. Следващия адрес, на който изложбата ще гостува, е в училището на Берна в Лозница, тя обмисля това да стане около Деня на космонавтиката 12 април.
„Един от любимите ми предмети в училище е била физиката, най-вече заради астрономията“ призна господин Мануел Василев. Той разказа, че най-красивата луна, която е наблюдавал, е била по време на нощен пост в казармата, в най-лютата зима на последния век 1985 – 86 г. След това сподели още един неподозиран факт от биографията си – една година между казармата и университета, господин Василев е преподавал … физика в Самуил! С голямо уважение спомена имената на двама физици: нашия преподавател Христо Червенски – „най-добрият физик теоретик на Северна България и физика Теодоси Теодосиев най-добрият физик практик в Южна България, който подготвя националния отбор по физика на България”. Сред добрите научни новини, които господин Василев сподели, бе и фактът, че в нашето училище се подготвят нови компютърни зали, една от които ще бъде „презентационен център, работилница на професионалните ни „г“-паралелки. Там ще се провежда държавния изпит на „Приложен програмист“ – обобщи директорът.
Да продължим разказа за красивите лица на науката и спорта на Математическата гимназия с пожелание за успех на Цвета Досева, нашата шампионка по стрелба с лък, която точно в Деня на жената 8 март ще бъде на Държавно първенство в зала!
Тя държи няколко национални рекорда, като може би най-значимото й състезание през 2024 година е Младежката европейска купа в София, където се класира 9-та в Европа и постави нов национален рекорд от 653т.
Шампион е и Димана Захариева, преподавател по физическо възпитание и спорт и възпитаник на Математическата гимназия.
През изтеклия успешен зимен сезон тя стана вицешампион на троен скок и бронзова медалистка в многобоя на България! Нейна и наша гордост са и момичетата, които тя тренира в СКЛА „Лудогорец“ - Ашли Йени (8.а) шампионка на България в дисциплината „Многобой“ и с първи места на Крос „Освобождение“ и Крос „Златна есен“ в Разград. Каролина Иванчовска (10.в) е национална състезателка и шампионка в дисциплина 400 м с препятствия и първи места на двата кроса. Йоана Вълова (12а) е вицешампионка на България в щафетно бягане 4х400м и първи места на двата кроса.
Знаем, че шахматните ни отбори 8. – 10. клас и 11. – 12. клас станаха областни шампиони. Господин Турхан Сюлейманов, техен преподавател по информатика и ръководител на клуб „Шахмат“ изтъква заслугите на момичетата в тези отбори. Това са Линет 8.б и Несрин от 8.г. И двете са спечелили всички свои индивидуални партии, а Несрин дори е играла в горна възрастова група и е победила съпернички по-големи от нея.
Честит патронен празник на Математическата гимназия и на всички, които учат или са учили в нея, които „никога не се отказват и с интелекта си блестят!“.