Обмисляш тактики, планираш стратегии и ги прилагаш в живота

 

Обмисляш тактики, планираш стратегии и ги прилагаш в живота

Нашите шахматисти са най-добри във възрастовите групи от 8. до 12. клас в общинския кръг на Ученическите игри

За областен кръг на Ученически игри продължават два наши шахматни отбора, водени от талантливите шахматисти Турхан Сюлейманов (учител по информатика) и майстора на спорта Зия Нухов. Подготовката тече в извънкласния клуб по шахмат в училище, но е въпрос и на характер, и на интелект, и на способност да издържаш на стрес. По време на състезание шахматистите трябва да приключат партията преди да изтече зададеното време. Може да се каже, че партиите започват със силно вълнение, а завършват с удоволствие от интелектуалното предизвикателство. Как изглеждат тренировките по шахмат разказва господин Турхан Сюлейманов. Учениците разглеждат различни шахматни позиции и обсъждат стратегии и тактики на игра. Както в живота – колкото повече проблеми си обмислил и разрешил, толкова по-лесно ще намериш пътя към победата, когато се наложи. „Създаваш позиции, обмисляш тактики и стратегии, продължаваш напред с наученото“ – обобщава господин Сюлейманов.

Стратезите, които се класираха за Областния кръг на Ученическите игри във възрастова група 11.-12. клас са абитуриентите Иван Кившанов, Даниел Маринов, Мартин Стойчев и една 11.-класничка Камелия Колева.

Тактиците в по-малката възрастова група 8. – 10. клас също са най-добри на общинския кръг. Отборът е в състав Николай Илиев, Каан Мехмед, Никола Стойчев, Йозай Осман, Линет Зияева и Несрин Шаер.

Талантливи и с големи перспективи пред себе си са и седмокласниците Мартин Барлев (който спечели своите партии) и Борислав Колев, както и петокласникът Емир Шукри – отборът ни в най-малката възрастова група 5. – 7. клас. Те, също като по-големите, бяха с отлично представяне, но служебно им бе отнемана точка в срещите заради липсата на момиче в отбора. Така че повтаряме поканата си и към момчетата, и към момичетата от 5. – 8. клас – занимавайте се с шахмат, за да сте успешни в живота!

 

Доброволчеството носи щастие

ППМГ

Учители и ученици от Математическата гимназия получиха бяха наградени в четвъртото издание на инициативата „Доброволчеството носи щастие“, посветена на Международния ден на доброволеца 5 декември. Кметът Добрин Добрев, заместник-кметът Елка Неделчева и председателят на Общинския съвет по наркотични вещества Станислава Петрова връчиха 56 плакета на номинираните. Почти половината плакети дойдоха в нашето училище.

Първи получиха призовете си доброволците от БМЧК в Профилирана природоматематическа гимназия „Акад. Никола Обрешков“ - гр. Разград Ипек Салиева - 12в клас; Никол Ганева - 12в; Дорианна Петрова - 10б; Росица Шишкова - 10б; Цветомира Аладжова - 9в; Стефани Христова - 9в; Траяна Тодорова - 9в; Ивайло Малчев - 9в; Кристиян Начев - 9в; Ивора Димитрова - 9в; Мелда Хюсеинова - 9в; Христиана Кившанова - 9в; Хелин Реджеб - 9в; Алейна Хюсеинова - 9б; Рафаел Крум Релла – 10г; Селин Исмет - 11в.

20 12 24 2

Плакети получиха и Пресияна Тодорова от 12в и Иван Наков от 12г – представители от Ученическия съвет в училището, както и преподавателите: Ирена Димитрова, училищният психолог Таня Кидакова, а също преподавателите Стоян Петров и Даниела Куманова.

Кметът на Община Разград Добрин Добрев поздрави номинираните. Събитието се организира от Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център към него, посветено е на 5 декември – Международния ден на доброволеца.

(Източник: Община Разград). 

Химиците на ППМГ в десетката на България

 

Национално състезание по химия и опазване на околната среда

 

Химиците на ППМГ в десетката на България

 

ППМГ

Звучи ли ви забавно да изследвате „мнимото злато“ на Картие, състава на хисарската минерална вода и дори как да спасиш корабче в аквапарк от ерозия и потъване?

Всъщност, за да решиш тези загадки, е нужно дългогодишно и задълбочено изучаване на химия. Благодарение на този труд шест красиви и умни девойки от ППМГ се класираха в десетката на България. Те представиха Математическата гимназия и силната ни школа по химия на XXVI Национално състезание по химия и опазване на околната среда „Тестови задачи за ученици в гимназиалните етапи“.

Техни преподаватели по химия са госпожа Недка Тицова (за 11.клас) и госпожа Геновева Пенева (за 12. клас). От 6 до 8 декември в СУ „Христо Смирненски“ град Хисаря работи нашият отбор, воден от госпожа Недка Тицова. Един ден след студентския празник господин Мануел Василев им връчи грамотите от състезанието.

В следващите редове госпожа Тицова разкрива някои тайни около това състезание, за да окуражи следващите ни участници. 

IMG-ce389d3844fe0670d024416b5f4cf03f-V.jpg

-        Кои наши ученици се престрашиха да мерят сили с най-добрите химици от страната, подготвяни в национални и в частни гимназии? 

-        От 11.в клас в отбора се включиха Дарена, Тоана, Дефне и Хелин, въпреки притесненията си как ще се справят. От 12.в клас участваха Едже и Валери. За тях това бе репетиция за кандидатстудентските изпити за специалност „Медицина“. В крайна сметка останаха изключително доволни, защото провериха знанията си по химия и направиха приятна екскурзия до красивото градче Хисаря. 

IMG 5e2219b5a5c0c0ba9f122cdc8a67c46c V

-        Каква бе мотивацията им за участие? 

-        На националното състезание те най-добре могат да сравнят знанията си с другите ученици от страната. Задачите са сложни – логически задачи от органична, неорганична химия и физикохимия. Те са комбинация от въпроси за матура и въпроси за кандидатстудентски изпит. 

IMG 438ecaacadeb55d6e812d2bbfd58dba6 V

-        Как протича състезанието? 

-        Състезанието е 5-часово и е в две части. Влизат в 8.00 ч., а започват да излизат към 13 часа. Първата част е тестова – 40 задачи с избираем отговор. Във втората част са 10 логически задачи, които проверяват уменията на учениците и владеенето им на целия материал. Ето, нека читателят се опита да отговори на една такава задача: „Мнимото злато“ на Картие съдържа два химични елемента Е1 и Е2. В молно отношение1:2. Като използвате данните от таблицата пресметнете относителната атомна маса на Е1 с точност три цифри след десетичния знак и определете кой е химичният елемент Е1; напишете химичната формула на „мнимото злато“, наименовайте го“. 

Дано да има повече химици, желаещи да участват в такива престижни състезания. Все пак задачите за Националното състезание са подготвени от професори, доценти и преподаватели в Софийския университет, катедри „Химия“ и „Медицина“.

IMG 473bc2e69c71283621a863bbcc837b96 V

IMG a7c817252bd2ab68ad42cc141fb98cba V

IMG b88c398de34b8162d4d

IMG 2c47c82146480ef23d5769d2699f69d4 V

„И математиката може да бъде забавна“

 Госпожа Ем. Станкова и инж. Ир. Минкова представят съвместен доклад в Института по математика и информатика на БАН 

Изтъкнатите преподаватели на Математическата гимназия Емилия Станкова и Ирина Минкова участват в Национален семинар по математическо образование. Те разказаха как математиката се съчетава с информационните технологии в нашия СТЕМ център. Докладът им бе насрочен още за първия ден на двудневния семинар – на 29 ноември от 14.30 ч. 

Съвместните проекти на инж. Минкова и госпожа Станкова датират още от миналата учебна година, когато представиха в съвместен СТЕМ-урок „Задачи за движение“ заедно с тогавашния 8.а клас (сега 9.а).

ППМГ

 

 

Как се преподава поезия през игра?

Фондация „Елизабет Костова“ избра Математическата гимназия за една от четирите си творчески лаборатории, в които съвременни млади поети вдъхновяват деца да пишат стихове

Днес (9 октомври, сряда) от 10 ч. ученици ще представят своя поезия, която са създали точно за два дни. Творческите лаборатории за поезия са организирани от Фондация „Елизабет Костова. На четирима млади поети е възложено да се срещнат с ученици от четири български града и да ги провокират да творят. В Разград пристигна Стефан Иванов, за да работи с 6 деца от професионалната паралелка на Математическата гимназия, а творческата работилница в Разград се провежда в НЧ „Напредък 1901“.

ППМГ

Бъдещите програмисти никога не са писали поезия, но имат литературни опити от различно естество. Четат в свободното си време и то „доброволно“, а не само преди класно по литература. Признават, че допирът им до съвременната поезия е главно в интернет, но четат класическа проза, поезия и философия от богата библиотека на родителите си. „Любим поет ми е Смирненски, имам негова книга“ – казва Калоян. Вероника признава, че подрежда емоциите си, като води личен дневник „когато ми е трудно и изложа мислите си на лист, по-добре си обяснявам какво се случва с мен“. Преслав „колекционира цитати“, създава в главата си истории в проза. Християна все пак признава, че пише и поезия, и проза и се надяваме тази година да я видим на „Вечерта на талантите“, както и останалите участници в творческите лаборатории.

„Има смисъл да поливаме "училищната градина" с поезия и вяра във възможностите на всички ученици“ – казват от Фондация „Елизабет Костова“. Загадка е как се преподават „стихове през игра“, но това ще стане ясно на представянето днес. Невероятният поет и драматург Стефан Иванов е запалил децата да пишат хайку, да „дописват“ стихове по зададена първа и последна строфа. Самият той казва „Поезия е да седиш на последния чин и да гледаш през прозореца“.

Стефан Иванов е поет и драматург. Негова поезия е превеждана на английски, гръцки, португалски, хърватски и сръбски. Превеждал е Алън Гинсбърг и Сергий Жадан. Организира литературни събития като „Актьори срещу поети“ в театър „Сфумато“, София. Автор на пет стихосбирки, най-новата от които „Без мен“. Стефан е водещ на поетическа работилница за младежи в гр. Разград, част от програмата „Поети без граници“ на Фондация „Елизабет Костова“ и Vivacom.

ППМГ е в топ 50 на България

Най-добри сме в Разградска област на всички национални външни оценявания

ППМГ

53-тата година на Математическата гимназия започна с нови 130 ученици – един пети и четири осми класа. Господин Мануел Василев поздрави с „Добре дошли“ нашите нови, красиви и млади учители: Ива Иванова – учител по математика, завършила това училище Випуск 2016. Госпожа Салиха Али – учител по английски език и Дуйгу Айри – една от най-младите учителки в България, също преподавател по английски. След това директорът на ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ каза какво очаква от учениците ни – да поддържат постигнатото високо ниво, а именно:

На всички външни оценявания по БЕЛ и математика след 7. и 10. клас нашата гимназия е първа в Област Разград, много над средните резултати както за региона, така и за България. Ние сме сред първите в Топ 50 училища! Браво!“.

Абитуриентите ни от Випуск 2024 постигнаха първи резултати в областта на матурите, отново над средните за страната, отново в Топ 50 на България.

Нашата ученичка Ралица Илиева е с най-високия резултат от Област Разград на НВО след 7. клас. Тя отново ще учи тук и поздрави училището от името на новоприетите осмокласници. В далечна Нидерландия учи нашата Преслава Гочева, която завърши с национална диплома за отличен 6.00 по всички учебни предмети през целия курс на обучение, включително и на двете матури.

За втори път Антон Лазаров (вече в 12.в клас) представя България в Международната олимпиада по английски език. Той се завърна оттам със сребърен медал.

За изумление на учениците интериорът е още по-преобразен. Учениците ще отдъхват в елегантни кресла и дивани, има кътчета в офис-стил, но и в къмпинг-стил. Окачени са дори въжени люлки в района на кабинета по немски. „Направили сме това, за да се забавлявате, освен че ще учите. Моля, пазете материалната база, тя е красива именно с вас и заради вас“ – каза господин Василев и пожела здраве на всички и удовлетвореност от това, което правят в тази хубава гимназия.

Заместник-кметът Зорница Якимова поднесе приветствие от свое име и от името на кмета на Община Разград Добрин Добрев. Гост на празненството бе също господин Атанас Богословов от РУО на МОН. Гости бяха и много завършили ученици, така нареченият 13.клас, неспособни да забравят родното училище и любимите си класни ръководители. Освен химна на ППМГ „Никога не се отказвай, с интелекта си блести“, своеобразен химн вече е и песента “Unstopable” („Неудържим“) на Sia, изпълнена от нашите неудържими 6.-класници. Музикалното и сценичното им присъствие бе режисирано от госпожа Силвена Борисова.

Повече снимки във ==>> Фотогалерия <<==

Покана за дарения

Актуално

Обмисляш тактики, планираш стратегии и ги прилагаш в живота

 Нашите шахматисти са най-добри във възрастовите групи [ ... ]

КласиранияОще...

 

Обмисляш тактики, планираш стратегии и ги прилагаш [ ... ]

НовиниОще...
Доброволчеството носи щастие

Учители и ученици от Математическата гимназия получиха [ ... ]

НовиниОще...
Математици с подаръци под елхата

Коледно математическо състезание - 2024

Математици [ ... ]

КласиранияОще...
Химиците на ППМГ в десетката на България

 

Национално състезание по химия и опазване на околната [ ... ]

НовиниОще...
„И математиката може да бъде забавна“

 Госпожа Ем. Станкова и инж. Ир. Минкова представят съвместен [ ... ]

НовиниОще...
Как се преподава поезия през игра?

Фондация „Елизабет Костова“ избра Математическата [ ... ]

НовиниОще...
Контролни и класни работи

ППМГ "Академик Никола Обрешков"

График за провеждане на [ ... ]

Контролни и класни работиОще...
ППМГ е в топ 50 на България

Най-добри сме в Разградска област на всички национални външни [ ... ]

НовиниОще...
Още новини