Академик Никола Обрешков

obreshkov

Никола Димитров Обрешков е български учен математик със световна известност и признание, дългогодишен ръководител на катедрата по висша алгебра в Софийския университет и директор на Математическия институт при Българската академия на науките.

Роден е на 6 март 1896 г. във Варна. Баща му Димитър Обрешков е военен с чин полковник, а майка му Кица Обрешкова е домакиня, грижила се за възпитанието и образованието на осемте им деца - четирима синове и четири дъщери.

Основното си образование Никола Обрешков получава във Варна. През 1915 г. завършва Втора софийска гимназия. Същата година е приет в Софийския университет като студент по математика и физика.

През 1916 г. постъпва в армията и се сражава в Първата световна война - първо като редник, а по-късно като офицер от инженерните войски. След завръщането си от фронта Обрешков продължава следването си и завършва висшето си образование през 1920 г. Същата година е приет за асистент при катедра "Диференциално и интегрално смятане", ръководена от Кирил Попов. Води и упражнения по висша алгебра.

През 1922 г. е избран за редовен доцент по висша алгебра, през 1925 г. - за извънреден професор и през 1928 г. - за редовен професор и титуляр на катедрата по "Висша алгебра" - пост, който заема до смъртта си.

Професор Обрешков получава първото си международно признание в Италия. През 1932 г. получава докторска степен по математика от университета в Палермо. На 20 юли 1933 г. в Парижката Сорбона получава степента “Docteure en sciences - Доктор на науките

Никола Обрешков чете лекции по покана на едни от най-престижните университети в Европа - университетите на Берлин, Рим, Женева, Дрезден, Палермо, Хамбург, Лайпциг и др. Взема участие в десетки международни конгреси, конференции и научни сесии по математика. Рецензент е на много чуждестранни научни монографии.

Автор е на над 250 научни статии и публикации в наши и чуждестранни списания. Написал е няколко учебника и монографии, превърнали се в настолни книги за няколко поколения български математици.

От 1945 г. е редовен член на Българската академия на науките. С доклади изявеният ни учен е участвал в световните конгреси по математика в Осло (1936 г.) и Единбург (1929 г.), в Конгреса на балканските математици в Атина (1935 г.), в Първия конгрес на унгарските математици в Тагунг (1950 г.), по теория на вероятностите и математическа статистика в Берлин (1954 г.), в Интернационалния математически колоквиум по числени методи в Дрезден (1955 г.), както и в много други конференции и научни сесии, организирани у нас и в други страни.

Удостояван е с едни от най-високите ордени на Република България.

Великият български учен математик умира през 1963 г. в София.

Акад. Никола Обрешков остави огромно научно наследство. Впечатляващи са широтата на неговите научни интереси и дълбочината на творчеството му. Той остави научни резултати в алгебрата, анализа, теорията на вероятностите и математическата статистика, интегралната геометрия, топологията, механиката, математическата физика и теорията на числата, някои от които и досега остават ненадминати. Бе считан за един от най-крупните световни специалисти по разпределението на нулите на полиномите. Особено забележителни са изследванията му върху сумирането на разходящи редове, които предизвикаха интерес и намериха развитие в работи на математици от Англия, Индия и Германия. В зряла възраст той работи много успешно в областта на диофантовия анализ. Доказа редица теореми, отнасящи се до апроксимирането на линейните форми. Определи точната стойност на константата на Е. Борел. През периода 1933 - 1934 г. намери общия вид на мероморфните функции, които са граници на рационални функции при съответни предположения за разпределение на полюсите им. Интерес представляват и изследванията му по теория на вероятностите, където той даде нов алгебричен метод за изучаване на дискретните вериги на Марков. Резултатите му в тази област са изложени в неговата монография "Математическа статистика" ( Париж, 1938 г.).

Акад. Обрешков има значителни трудове върху квадратурните формули, интегралната геометрия в неевклидовата равнина на Лобачевски и върху гранични задачи за уравненията на топлопроводността. Забележително е неговото обобщение на формулата на Тейлор. Посвещава няколко публикации и на задачата за числено пресмятане на корените на алгебричните уравнения.

Химн на ППМГ „Акад. Никола Обрешков“

himn

Химн на разградската Профилирана Природоматематическа гимназия

Щом пристъпих твоя праг

душата беше празен лист.

Света тепърва опознах.

Ти стана свят красив и чист.

 

Вселената ми изгради

с перо, мастило и слова.

За този поход към света

по моя път до мене бдя .

 

ПРИПЕВ

Никога не се отказвай!

         С интелекта си блести!

         ПМГ подготвя ни

         да сбъднем нашите мечти

 

Ти бе стъпало към успех,

поредна крачка, светъл връх,

към който с вяра и със труд

човек отправя се на път.

 

Когато продължа напред

за мен остава светъл дом.

На Разград и на ПМГ

и на учителя – поклон!

 

ПРИПЕВ

Никога не се отказвай!

         С интелекта си блести!

         ПМГ подготвя ни

         да сбъднем нашите мечти

 

ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ се сдобива с химн навръх 41-ия си рожден ден. Възпитаници на гимназията са автори и на текста, и на музиката.

Автор на музиката е пианистката Шукрие Динчерова, на текста – Елена Лютова и Константин Косев.

Покана за дарения

Актуално

СПИСЪК НА ЗАВЪРШИЛИТЕ СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ В ППМГ "АКАД. [ ... ]

Алумни ППМГОще...
Нашият 7.клас е първи в Разградска област и на 43-то място в България след НВО

 „Теоремата на успеха“ е доказана с помощта на учителките [ ... ]

НовиниОще...
В пети клас няма свободни места

 

Информация за класирани и записани ученици в V клас [ ... ]

Прием 5 класОще...
Още новини