Петнадесето поредно издание на „Вечерта на талантите на ППМГ“ – бум на пианистите!
Участваха много музиканти – пианисти, певци, цигуларка и китарист;
Единствена Дилек от 10.в клас представи собствените си литературни произведения;
Извън сценария! – г-н Керемедчиев – с кратък рецитал
На 19.04.2022г., в навечерието на Великден, се проведе за 15-ти пореден път „Вечерта на талантите“ в уютната зала на Художествената галерия „Професор Илия Петров“. Всяка година събитието се организира от госпожа Светла Възелова през месец декември, но този път извънредната пандемична обстановка наложи изместване на датата за провеждане.
На събитието присъстваха директорът на ППМГ „Академик Никола Обрешков“ – господин Василев, заместник-директорът – госпожа Занкова, учители и възпитаници на Математическата гимназия, техни близки и приятели.
Публиката се наслади на невероятните изпълнения на двайсетимата участници – Дерия, Еда, Кристина, Невена, Славена (пианисти), Дилек (поетеса), Ния, Рейхан (певици), Аляра (цигуларка), театралната трупа на ППМГ (Арман, Траяна, Матей, Алекса, Стефани и Кристиян от 6.клас и Йоана и Радостина от 5.клас с ръководител господин Керемедчиев), Павел (китарист).
Наистина впечатляващи бяха изпълненията на учениците, свирещи на клавирни и струнни инструменти. Единствената поетеса, събрала кураж да покаже изкуството си, удиви публиката със своите произведения, а талантливите певици на МГ успяха да накарат залата да настръхне.
За всички – и организатори, и участници, и публика, имаше една неочаквана и истински прочувствена изненада – кратък рецитал на господин Керемедчиев:
НА ЕДИН ПРИЯТЕЛ
С теб забравихме боба и лучеца.
И понеже такава е модата,
си играем със думи учени,
както някога с топчета содени.
Уж заменяхме с фразите гладички
простотията на дедите си,
а сменихме на село ливадите
със мазетата на душите си.
Уж завиждахме на орлите,
а се гледаме като бици,
като бичи рога сплитаме
свойте остри амбиции.
С колко захар словата си ръсим,
и цитати за братството знаем,
а все още зад гърба си
вълчи ями копаем.
И ми става понякога страшно,
че забравихме думите прости
и ще трябва при майките наши
с преводачи да ходим на гости!
-Рашко Стойков
Директорът на ППМГ – господин Мануел Василев остана изключително трогнат и доволен от изпълненията на трудолюбивите и талантливи възпитаници на гимназията, като похвали и фотографите на събитието. Пред наш репортер той сподели вижданията си за това как може да се подобри организацията на събитието: „Както преди години съм казвал: „Би било хубаво, ако имаше някаква зала, подобна на аула, в която всички да се наредят в един кръг, да седнат и всеки от място да изпълни каквото е решил.“ Така ще можем да се виждаме, да обсъждаме изпълненията – да се хвалим и критикуваме взаимно. Това е „Вечерта на талантите“!“
Госпожа Светла Възелова казва: „Това събитие първоначално беше направено за пишещите хора – които нямат сцена за изява, за които няма състезание или конкурс, където да покажат своя талант. Идеята беше сред слушателите те да намерят другари, съмишленици, хора, които да ги чуят и разберат.“ С нота шеговитост тя вметна и: „Надявам се, че по-срамежливите таланти, които не взеха участие този път, са разбрали, че ядем само бонбони, а не хора.“ На въпроса дали ще има кой да продължи провеждането на „Вечерта на талантите“, госпожа Възелова отговори: „Енергична и готова за работа е госпожа Ирена Димитрова. Тя самата помага много в последните години. През този период беше и връзката ни с малките ученици.“
Успяхме да получим интервю и от някои участници, както и от водещия на събитието – Онур Шеит от 10.в
Здравей, Онур! Какви бяха очакванията ти за събитието и бяха ли оправдани?
Очаквах да бъде много специална вечер, в която да чуем оригинални творчески изяви на възпитаниците на нашата гимназия. Бях много впечатлен да чуя някои от произведенията, които истински ме развълнуваха. Сигурно е, че талантите на Математическата гимназия са във всички области, включително и в литературата.
Супер! Да очакваме ли догодина, ако ти се предостави възможността, пак да бъдеш водещ на „Вечерта на талантите“?
Да, с радост бих приел това предизвикателство отново. Трябва да си призная, че бях много развълнуван. Тази изява беше първа за мен, затова не ми беше чужда и сценичната треска. Искам да благодаря на г-жа Възелова за предоставената възможност да бъда част от това събитие и за нейната подкрепа. Надявам се, че оправдах доверието ѝ.
Прекрасен отговор! Но смяташ ли че липсваше нещо? Дали можем да дадем някакви насоки на бъдещите участници?
Като водещ на събитието, имах възможността да бъда много близо до всички мои съученици, които представиха таланта си, затова не само ги слушах, но и се вълнувах заедно с тях. Всички те са уникални! Поздравявам всеки един участник, нека продължават със същия ентусиазъм!
Интервюирана беше и едниствената участничка, изявила се в областта на литературното изкуство чрез своите авторски стихове – Дилек от 10.в:
Защо реши да се влючиш във „Вечрта на талантите“?
Реших да се включа във Вечерта на талантите, защото това е едно празненство на изкуството, което дава възможност за изява на хора с най-различни интереси. Когато човек споделя своето творчество и се докосва до това на някой друг, се презарежда с позитивна енергия. Това е като духовна храна, която те мотивира да твориш с все по-голямо усилие. В същото време създаваме красиви спомени, към които да се връщаме с усмивка и може би малко носталгия след време.
Какво те вдъхнови да напишеш своите творби?
Вдъхновението е много странно нещо. Понякога едно стихотворение започва от размисъл, когато се опитвам да отговоря на въпросите, които ме вълнуват. Друг път е дума, която се повтаря в съзнанието ми или някой сън. Най-често вдъхновението ми произтича от чувствата, които надделяват в определен момент, макар и понякога да ги осмислям по-добре едва когато вече съм прочела написаното. А не рядко обичам да влизам в роля и да поглеждам на нещата от друга перспектива. Например си представям какво мисли някой друг, как се чувства и пиша от негово име.
Какво впечатление оставиха изпълненията на останалите участници у теб?
Със сигурност се гордея, че има хора, които поддържат изкуството живо. Невъзможно е човек да остане равнодушен след подобни изпълнения и бях силно развълнувана, дори просълзена от щастието да се докосна до тяхната страст.
И последен въпрос. Планираш ли да участваш и в следващото издание на „Вечерта на талантите“?
Със сигурност бих се включила в събитието отново. Доставя ми огромно удоволствие да се намирам сред общност от таланти и ценители на изкуството. Мисията на един творец е изпълнена, когато той споделя изкуството си и оставя частичка от себе си у своите слушатели.
Ето и една от творбите на Дилек, която чухме, със заглавие „Френска дума“:
Френска дума
Ти си като френска дума,
изтънчена и грациозна,
изящна, ясно различима,
дума, но пък цяла проза.
Ти си сложна по природа,
превод трудно се намира.
Речниците са безброй
и всеки своему разбира.
Ти си толкова прекрасна,
уверена, непогрешима.
Имаш усет, имаш стил,
съвършенството прозира.
Ти за мен си френска дума,
така реших да те опиша,
а в речника си щом погледнах,
любов открих, че се наричаш.
Славена от 9.в, пианистката, която изпълни красивия романс „Чучулига“ на Михаил Глинка скромно отговори на някои от нашите въпроси:
Защо избра да изпълниш точно това произведение на „Вечерта на талантите“?
Това е едно от любимите ми произведения, пък и ми се стори най-подходящо за публиката. То дава чувство на спокойствие и радост. Напомня ми за настъпващата пролет и красивите и нежни песни на пойните птички.
Какво впечатление оставиха изпълненията на останалите участници у теб?
Щастлива съм, че уча в училище, в което има толкова много таланти. Смятам, че всеки един от участниците е вложил много усилия, за да се представи добре на „Вечерта на талантите“. Най-много ме трогна изпълнението на Ния от 8.в.
Смяташ ли да се явиш на „Вечерта на талантите“ отново догодина?
Бих била много радостна да имам възможността отново да участвам и да радвам публиката с музикалните си изпълнения.
Фотографи: Никита Стефанов
Станко Мечков
Статия на: Никита Стефанов
Редакция: г-жа Светла Възелова