Най-добрите в България по ИТ учат в Математическата гимназия Разград!
В Националната олимпиада по ИТ на първо място са Павел Дамянов и Денис Билял, а на трето – Петър Петров във възрастова група 9.-12. клас, раздел „Мултимедийни приложения“
Преди да прочетеш тази статия, първо виж стрийма от Националната олимпиада по ИТ и демонстрацията на играта „BlackHole”и представата ти за всичко тотално ще се промени (https://m.twitch.tv/videos/662880946). Няма значение на каква възраст си, дали си запален геймър, програмист, киноманиак, философ, поет – в играта на Павел и Денис от 10а го има всичко това.
На снимката: „За създаването на такива се изискват умения както в компютърната графика, 3D моделиране,програмиране на високо ниво, но и креативност на всеки етап - от идеята до крайния вариант на продукта.“ – каза научният ръководител на четиримата „олимпийци“ инж. Надя Добрева.
Десетокласниците са и режисьори и продуценти – наели са свои англоговорящи приятели да озвучат играта. Сори, мистър Стивън Спийлбърг, вече има по-добри от теб и те учат в ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ – Разград J
„Вие сте направили произведение на изкуството“ възкликна проф. Красен Стефанов след представянето на проекта BlackHole” (Черна дупка) на Павел Дамянов и Денис Билял. В качеството си на председател на Националната комисия в олимпиадите по ИТ професорът коментира, че проектът е на ниво, надскочило границите на България. Олимпиадата се състоя онлайн на 27 юни, ние имахме четирима участници – от 10а клас Петър, Павел, Денис, а от 11б - Недялко. Те представяха своите проекти и отговаряха на въпросите на комисията пред камера в компютърния кабинет К2.
Уникалното е, че на трето място в България в същата възрастова група и раздел е класиран третият участник от 10а клас – Петър Петров.
В приложението си „Съкровищата на Абритус“ той бе изработил 3D модели на експонатите от нашия музей, на Перистилната сграда в Късноантичния Абритус, бе представил работата на археолога, майстора на оръжия, на бижута, грънчаря и този, който сече монети. По време на „Белите нощи“ (24 юни 2020 г.) той подари проекта си на РИМ - Разград.
Четвъртият представител на Разград и на ППМГ Недялко Димитров от 11 клас също се представи на достойното 13-то място в направление „Интернет приложения“. Проектът му за управление на футболен клуб бе оценен като добър и многофункционален, приложим и за други спортове.
Инж. Надя Добрева е преподавател по Информатика и научен ръководител на Павел, Денис, Петър и Недялко. Преподавателят по ИТ на четиримата е инж. Ирина Минкова. Тя бе представител на националната комисия за олимпиадата в Разград, като отговорник на зала. Както знаем, олимпиадата по ИТ на 27 юни бе първата дистанционно проведена. В първия едночасов етап състезателите решиха много тежък тест от 60 въпроса от всички сфери на IT, а във втория етап бе защитата на проектите в платформата за обучение moodle, използвана и от СУ „Св. Климент Охридски“. Комисиите за националната олимпиада са сформирани основно от престижния Факултет по математика и информатика, начело с проф. Красен Стефанов, също от СУ.
На снимката: Гледайте в платформата Twitch стрийма от олимпиадата (търсете noit2020stream4). Представянето на Петър е в началото, а Денис и Павел започват да говорят за проекта си на 1:31:11 ч., клипът с представянето на играта започва на 1:36:00. С приложението на Петър ще се запознаете и чрез видеото „Съкровищата на Абритус". Демонстрация в youtube.
На снимката: Играта не е просто научна фантастика, а предлага запленяваща анимация, звук, субтитри. Докато астронавтът събира астероиди в космоса, той бива засмукан от черна дупка и попада в света на своите сънища.
Нова профилирана професионална паралелка “Приложен програмист“ в ППМГ ==>>